Obsah
Blízké okolí
V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.
- Pomník padlým
Zbudován v roce 1926. Seznam padlých v 1. světové válce a zemřelých na následky války z roku 1929 uvádí následující jména: Alois Heckl, Karl Heckl, Ferdinand Hottek, Anton Ploner, Ferdinand Frank, Franz Körner, Josef Worofka, Anton Worofka, Wenzel Kraupner, Johann Jung, Josef Wokoun, Anton Schindler, Wenzel Huschina, Franz Sopper. Nezvěstní: Franz Partes, Josef Worofka. Pomník se dochoval, jména však byla odstraněna.
- Krtské skály
Rozkládají se na 89 hektarech plochy v lese na jih od obce Krty. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany. Působivý je hlavně zatopený lom s jezírkem, které se zachovalo. V území je vybudována naučná stezka, která zpřístupňuje zejména geologii širšího území. Po těžbě žuly se kromě borovicových lesů vrací i původní dřeviny jako jeřáb ptačí, bříza bělokorá a pionýrská osika nebo jalovec obecný. V podrostu se dá najít i borůvka, brusinka nebo jahodník, ale taky vřes obecný, smilka tuhá a svízel horský.
-
Přírodní park Jesenicko
Přírodní park Jesenicko na západě okresu Rakovník zasahuje i na okresy Louny a Plzeň - sever. Pro svoji klidnou, vyváženou krajinu a přírodní zajímavosti bylo Jesenicko vyhlášeno nejprve klidovou oblastí (v roce 1987), později přírodním parkem (1994).Jesenicko je kus malebné, klidné, harmonické, převážně zalesněné krajiny s rybníky a zelenými údolími, bizarními skalními útvary, malebnými zatopenými lůmky, mokřady a historicky pozoruhodnými vesničkami. Území má velkou estetickou a krajinářskou hodnotu.
Od Rakovníka se Jesenicko jeví jako lem zalesněných pahorků nad Rakovnickou kotlinou, od karlovarské silnice jsou vidět scenerie romantických vrchů v okolí Petrohradu. Na západě se za polnatou nížinou zvedá zalesněná okrajová hrana Rabštejnské pahorkatiny. Jesenicko je ostrovem uprostřed zemědělské krajiny.
Členitá pahorkatina Jesenicka nabývá místy až plošně vrchovinný ráz. Nejvyšší body přesahují nadmořskou výšku 600 m (Lhotský a Plavečský vrch).
Jesenicko tvoří málo rozčleněná kra, kterou na severu a východě výrazně omezují zlomové svahy, zatímco na jihu a z části na západě je přechod do okolí plynulejší.
Malá hloubková eroze se výrazněji projevuje jen v údolí Rakovnického potoka, kde při východním okraji oblasti tvoří výrazný zářez s výškovým rozdílem okolo 100 m.
Široká úvalovitá údolí se pohybují v rozmezí 430 - 470 m, nejnižší bod oblasti se nachází u Kryr - 308 m n. m. Dno hluboce zaříznutého údolí Rakovnického potoka u Oráčova klesá na 380 m n. m.
Přírodní park Jesenicko - letáček
-
Lovecká zámeček sv. Hubert
Uprostřed hubertských lesů se nachází stará dřevařská a myslivecká osada s loveckým zámečkem. Osmiboký lesní zámeček je pojmenován po patronu myslivců sv. Hubertovi. Barokní zámeček byl vystavěn Černíny na počátku 18. století a sloužil jako místo odpočinku při lovech pořádaných petrohradskou vrchností. Na samém vrcholku věžičky zámečku je umístěn plechový jelen, kterým pozorovatelé otáčeli ve směru pohybu štvané zvěře, a tak pomáhali lovcům.Dnes je tento památkově chráněný lovecký zámeček v majetku státního podniku Lesy ČR.
- Zámek Petrohrad
Zpustnutí hradu Petrohradu přinutilo Jaroslava Libštejnského z Kolovrat postavit si nové sídlo.
Stavba zámku byla zahájena roku 1560. V majetku Libštejnských z Kolovrat byl zámek až do porážky stavovských vojsk v roce 1620. Pro účast na stavovském povstání podlehlo petrohradské panství konfiskaci a získal jej Heřman Černín z Chudenic.
Za třicetiletí války byl zámek značně poškozen, ale následovníci Heřmana Černína, Jan a později Heřman Jakub Černín zámek nechali opravit, podle návrhu stavitele G. Alliprandiho.
Zámek Petrohrad byl v majetku rodu Černínů až do roku 1945 a do té doby byl několikrát přestavován a opravován, zejména po požáru v roce 1915. Po roce 1945 se zámek stal státním majetkem. V současné době slouží jako psychiatrická léčebna.
- Rabštejn nad Střelou
Rabštejn je zajímavou lokalitou nejen z hlediska historického, zeměpisného (nejmenší městečko ve střední Evropě), ale i přírodovědného. Dochovala se zde řada stavebních památek včetně dvou nejdůležitějších – zámku a zříceniny hradu. Všechny stavby jsou z břidlice, která se výrazně podílí na reliéfu místní krajiny. Těžily se tu proslavené pokrývačské břidlice, kterých se používalo jako krytiny na významných stavbách (Karlštejn). V roce 1976 zde byla vyhlášena přírodní rezervace „Střela“ o rozloze 340 ha, která chrání kaňonovité údolí s řadou přírodních zajímavostí. Je tu nainstalována i naučná stezka se 14 tabulemi. Délka okruhu je 8 km (nelze na kole). Celá oblast patří k Přírodnímu parku Horní Střela.
- Naučná stezka Jesenicko
Charakteristika: středně náročná trasa, vhodná na pěší turistiku nebo na horská kola.
Mezi poli sedmá zastávka je rozcestí polních cest. Pole, louky, pastviny = umělé ekosystémy - mezi poli. Chráněné rostliny a živočichové. V pravěku tuto oblast pokrýval prales. Od neolitu s nástupem zemědělství vzniká a přetváří se krajina na druhotně bezlesou kulturní krajinu. Vznikají pole, louky, pastviny. - po modré
Náves obce Krty osmá zastávka je náves obce Krty. Charakteristika obce Krty na návsi. Půdorys obce je slovanská okrouhlice a jméno také slovanské podle stařešiny rodu Krta. Krty jsou známy svými lomy, kde se těžila žula. Železniční rozvoj napomohl prodeji kamene, protože byla zbudována trať Bečov nad Teplou - Rakovník. - po modré
Trpaslíci z Krtských skal byli podle pověsti dobromyslní a s lidmi žili ve shodě dokud v nedalekých Krtech neměli zvon. Citlivý sluch trpaslíků zvonění ničilo, takže museli své nory v Krtských skalách opusit. Odešli prý do Krkonoš, do podzemní říše Krakonošovy. Po trpaslících zůstaly v Krtských skalách jen pověsti, kterým ovšem Krtské skály se svými dávno opuštěnými, většinou zatopenými kamenolomy ukrytými v lese, skálami a osamělými balvany neobvyklých tvarů vystupující z vřesovišť a borůvčí tvoří dokonalou kulisu. V Krtských skalách u Krt blízko Jesenice se v minulosti lámala kvalitní žula, která se odtud vozila na stavby především v západních a severozápadních Čechách – mimo jiné na stavbu zámku v Krásném Dvoře nebo kostelů v Podbořanech a Žatci – ale použita byla též na stavbu dnešního mostu Legií v Praze, kam krtské lomy dodaly na dva tisíce kubíků kamene. S trochou štěstí najdete v Krtských skalách také Čertův kámen, který své jméno dostal podle dvou prohlubní ve tvaru kopyt. Pověst vypráví, že jsou to otisky čertových kopyt, která čert vydupal do kamene ze vzteku z prohrané sázky o duši jednoho chytrého krtského chalupníka.
Hráz Krtského rybníka desátou zastávkou je hráz Krtského rybníka. Vodstvo Jesenicka. Jesenicí probíhá hranice mezi dvěma rozsáhlými povodími druhého řádu, povodím řeky Ohře a Vltavy. Rakovnický potok pramení v polích mezi Plavečským vrchem (603 m.n.m.) a vrchem Přívraty (594 m.n.m.). Nejdříve teče směrem západním, ale kolem Kněží hory se prudce stáčí severním obloukem k východu a tento směr si udržuje až k soutoku s Berounkou. Dříve tekl tento potok do Ohře, ale v prvohorách, díky tektonickým poruchám, si vytvořil nové koryto. Tím vlastně ukradl vodu Ohři. Jevu se říká "říční pirátství". Největším rybníkem je Velký rybník /45 ha/, který má nenahraditelnou rekreační funkci. V místě se nachází ještě několik desítek menších rybníků. - po značce NS Jesenicko k viklanu nebo okolo viklanu po zelené k Velkému rybníku
U viklanu jedenáctá zastávka je u viklanu. Viklan, informace o tomto geologickém útvaru, významné krajinné prvky. Viklan váží přes 60 q a dokonce s ním šlo pohnout. Vandalům se podařilo ho shodit a již se neviklá jako dříve, ikdyž je ve svém žulovém lůžku, které se poškodilo. Na Jesenicku je několik takových útvarů - všechny přísně chráněny. - po značce NS, sbíhající se před Velkým rybníkem se zelenou - dále po zelené
U Velkého rybníka dvanáctá zastávka je u Velkého rybníka, chaty Irena. Rybniční ekosystém. - po zelené
Hráz Velkého rybníka poslední zastávka je u hráze Velkého rybníka. Památné stromy. - po zelené zpět do Jesenice